Reklama

Listopad 2022 na FinTechCowboys

30. 11. 2022 – | Doba čtení: 3 min

listopad
Zdroj: ruvim noga na unsplash.com

Poslední týdny světem fintechu, přesněji řečeno světem blockchainu, stále rezonuje krach společnosti FTX, který postupně doléhá na další velké hráče v sektoru. Dokonce se nedá vyloučit, že nedojde k řetězové reakci, kdy ze hry ještě vypadnou další globální společnosti. Zejména takové, které měly svůj business založený na nadhodnocení držených aktiv. Listopad je také plný zpráv o Twitteru – tisíce lidí ve výpovědi, informace, že společnost může i zkrachovat, aneb zase se mluví jen o Muskovi. Když prodělává, i když vydělává. Pojďte si připomenout, co všechno jsme pro vás v minulém měsíci zaznamenali – bylo toho opravdu hodně.

Novinky z ČR

kevin. se představuje – litevský startup těží z možností, které nám nabízí PSD2. Jestli se taková alternativa karetních plateb uplatní nebo ne, bude záležet na mnoha faktorech, ale rozhodně jsme rádi, že Kevin už není sám doma.

Frenkee se představuje – společnost Frenkee je další digitální služba, která funguje jako agregátor různých digitálních produktů, jako je pojištění, půjčky či hypotéky. Frenkee sám o sobě tvrdí, že to dělá jinak než ostatní, ale to už můžete posoudit sami v našem článku.

GoPay Financing se představuje – dva české fintechy, Lemonero a GoPay, se spojily a vytvořily unikátní produkt pro financování malých a středně velkých obchodníků. Splátky úvěru se realizují přímo z transakcí obchodníka na platební bráně.

BNPL společnosti se chystají na Vánoce – Skip Pay (dříve MallPay) a Klarna uvedly na trh v nedávné době placení na třetiny a postupně rozšiřují svoje působení u e-commerce obchodníků.

Vocalls získal investici – startup Vocalls získal od českých investorů 20 milionů k rozšiřování svého voicebota i na další trhy. Třeba se mezi jeho klienty objeví i nějaký známý fintech.

PetExpert koupila americká pojišťovna Trupanion – americká společnost Trupanion, která je jedničkou na trhu v USA v odvětví pojištění domácích mazlíčků, odkoupila 100% podíl v českém projektu pojištění psů a koček PetExpert. Vaši mazlíčkové by se asi měli začít učit anglicky 🙂

insurtech petexpert
pauline loroy na unsplash.com

Zprávy ze světa

Nové krypto karty – Mastercard i Visa postupně v různých koutech světa vydávají a plánují vydávat karty určené k placení kryptoměnami. Zatím se dá říct, že kolem Evropy spíše jenom krouží, ale dáváme tomu jeden rok a možná přijde i nějaký krypto-kouzelník.

Testování digitálního eura – téměř 30 evropských bank a několik technologických společností bude společně pod španělským vedením ověřovat možnosti digitálního eura. Přibližně za rok bychom měli být chytřejší, k čemu se dopracují.

Množství ransomware útoků neustále roste – podle amerického ministerstva financí pochází nejvíce ransomware útoků z Ruska. Asi to není náhoda a myslet na digitální ochranu svých aplikací a dat by měl dnes opravdu každý.

Pojišťovny se nejvíce bojí klimatických změn – AXA vydala zprávu, jak vnímají pojišťovny globální rizika. Přes všechny události, které se dějí na Ukrajině, se stejně za největší hrozbu z pohledu pojišťoven považují klimatické změny, jinými slovy globální oteplování.

Série o webu 3.0

Jsou DAO evolucí ve světě organizací? – pojďme si přiblížit, co je to DAO, jaké druhy DAO známe a tak vůbec.

Akce a soutěže

Creative Business Cup – přestože v této soutěži typicky nevyhrávají fintechové firmy, neznamená to, že se nemůžete se svým startupem pokusit o změnu.

Investnight – v Praze proběhlo unikátní setkání odborníků z několika českých fintechů, návštěvníci se mohli seznámit s investováním do akcií, krypta, dluhopisů a třeba i do umění.

Články z jiných zdrojů

Výsledky Deloitte CE fast 50 – české firmy FTMO a DIANA Biotechnologies rostou nejrychleji ve střední Evropě, druhá zmíněná překonala tempo růstu v celé historii soutěže. Bodovaly i další české firmy.

Merge na ETH – ještě před pádem FTX byl za hlavní novinku ve světě krypta považován přechod Etherea z PoW na PoS. Kolik tento přechod ušetřil výpočetní energie, se dočtete v tomto článku z cointelegraph.com.

poznámka redakce: poslední den listopadu ohlásila bankrot přední společnost pro kryptoměnové půjčky BlockFi jako přímý dopad velkého množství assetů vložených do FTX...

Užijte si prosinec a sledujte fintech!

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora