Reklama

Březen 2023 na FinTechCowboys

3. 4. 2023 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: midjourney

Mediální prostor ovládá nové téma – AI případně ChatGPT nebo jen GPT, jestli tušíte, v čem je rozdíl. Uplynulý měsíc se prostě umělé inteligenci nedalo vyhnout – v jednom článku nám vyhlašuje válku, v jiném bere pracovní příležitosti. Naopak jinde jsme se dozvěděli, že si od ní dáme na 6 měsíců pauzu a některé země ji pro jistotu rovnou zakážou. Možná také zakážou Slunci každý den vycházet příliš brzy a Číňanům vyvíjet potají ještě lepší AI… Ale my to nevidíme tak tragicky, svět se zatím nezastavil a fintechová scéna si s AI určitě poradí. Připomeňte si, o čem březen vlastně byl.

Hlavní témata

Evropská digitální identita se představuje – jen co jsme si zvykli na BankID, které už dokáže používat skoro každý z nás, tak se začíná připravovat další, ještě převratnější digitální identita, tentokrát pod záštitou EU. Když to půjde dobře, revoluce začne tak za dva roky.

Regenerativní DAO na scéně – jestli si myslíte, že blockchain jako takový patří mezi další zcela neudržitelné koncepty, pak byste si měli přečíst o regenerativních DAO. Ty mají od svého počátku v DNA udržitelnost – ekologickou i sociální – a můžou se stát jednou z cest, jak změnit svět k lepšímu.

Co je investování s udržitelným dopadem? – všichni jsme slyšeli o ESG, ale je vysoké ESG skóre zárukou prospěšnosti a udržitelnosti? Co myslíte? No vlastně ani ne. A proto vám představujeme koncept, který jde o kus dál – investování s pozitivním dopadem kombinuje příslib zisku s dalšími hodnotami, jako je přímé či nepřímé zlepšování života či životního prostředí.

midjourney

Novinky z domova

Česká Insurtech Asociace má nového partnera – Insurtech Asociace zahájila strategickou spolupráci s THE DIGITAL INSURER PTE LTD se sídlem v Singapuru. Tato společnost podporuje insurtech na celém světě a nabízí spoustu příležitostí, jak se prosadit a zviditelnit.

Nastane boom A2A plateb? – podle společnosti kevin. můžeme v letošním roce očekávat nárůst přímých plateb, tedy plateb, které konkurují běžným debetním kartám a obchodníkům uspoří část poplatků. My se těšíme, že si za rok povíme, jaká byla realita.

Jak si koupit dálniční známku pro více zemí Evropy? Přes ukrajinský eTOLLs EU – tato užitečná appka svým zákazníkům nabízí jednoduchý způsob zakoupení mýtného na vybranou dobu pro státy střední Evropy. Zatím si můžete pořídit vinětu do Česka, Slovenska, Slovinska, Rakouska, Rumunska a Maďarska. Další budou následovat.

SatoshiLabs vyřešilo nedostatek čipů – hardwarová peněženka Trezor potřebuje k výrobě čipy, kterých je poslední dobou nedostatek, a proto se SatoshiLabs pokusilo dostat část výroby pod vlastní kontrolu. Je to potřeba, protože po HW kryptopeněženkách je teď opravdu velký hlad. Kdo svá krypta nemá u sebe, může o ně snadno přijít.

TrustPay ze Slovenska vstupuje na náš trh – máme tu další platební bránu, kterou ocení převážně e-shopy s ambicí nabízet své produkty po celé Evropě. TrustPay totiž podporuje desítky různých platebních metod, které se můžou hodit od Itálie třeba až po sever Evropy.

Znáte Coinwage? A chcete část výplaty v BTC? – přesně to je hlavní služba tohoto českého fintechu. Službu si můžou pořídit firmy jako benefit pro své zaměstnance nebo si přes Coinwage třeba můžete začít spořit do BTC sami.

Sodexo recykluje benefitní karty – také se vám doma hromadí sbírka platebních, benefitních a jiných karet a nevíte, co s nimi, ale chcete se chovat udržitelně? Sodexo přináší alespoň částečnou odpověď. Cílem je vybrat deset tisíc karet. Držíme palce.

Ještě neznáte FTMO? – FTMO je asi nejrychleji rostoucí český fintech, možná i startup celkově. Je velmi specifický a určitě ne pro každého. Jedná se o nakupování a prodávání různých měnových párů – někdo tak může vydělat miliony a jiný prodělat kalhoty. Ale více už najdete v tiskové zprávě.

Nový Prostor si můžete koupit kartou – také u sebe nosíte stále méně a méně hotovosti a všechno řešíte platební kartou? Pak tu máme skvělou novinku – u řady prodejců časopisu Nový Prostor budete (vlastně spíš už můžete) použít k placení i kartu, telefon či hodinky, jak je libo.

midjourney

Pár novinek ze světa (blockchainu)

BTC je z půlky zelený, je to málo, nebo hodně? – blockchainová síť Bitcoin je z půlky poháněná zelenými či přebytkovými zdroji energie a to už něco znamená. Zarytí odpůrci můžou říct, že k dokonalosti chybí ještě jednou tolik.

Půjdou NFT ke dnu? – tato otázka má hned dva významy: ten první řeší celkový smysl a budoucnost NFT, nad nimiž se zejména loni a předloni strhla neskutečná mánie, která ovšem vyzněla do ztracena. Ale konkrétně teď nás spíš zajímá, jak dopadne NFT kolekce věnovaná předmětům z Titaniku.

Eventy byly a budou

Finbricks chystá hackathon – myslíte si, že už se nedá v PSD2 na nic přijít? Určitě dá, a proto Finbricks chystá Open banking hackathon se spoustou zkušených mentorů.

Block’23 ve Zlíně – v dubnu proběhne blockchainová konference. Jedná se o druhý ročník setkání, kde se potkají příznivci DeFi.

Mastercard Fintech Engage Event – v Praze se pod záštitou společnosti Mastercard potkala skupina fintechů v malé pitchingové soutěži. Kromě nich se zúčastnila unikátního setkání celá řada dalších fintechových společností z ČR i okolí.


Na závěr našeho měsíčního přehledu vždy píšeme několik tipů na další články, tentokrát to přeskočíme. Zeptejte se své oblíbené umělé inteligence, co byste si měli přečíst 🙂 a těšte se na další novinky, již brzy zaktualizujeme přehled českých fintechů a tak vůbec. 42.

Další doporučené články

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora