Reklama

Duben 2023 na FinTechCowboys

3. 5. 2023 – | Doba čtení: 3 min

S končícím aprílovým počasím je tu další shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v českém fintechu událo. Asi nejpozoruhodnější zpráva minulého měsíce je, že Twisto mění majitele, ale je to zpráva poloviční, protože nikdo nechce prozradit, kdo společnost kupuje, jelikož se čeká na posvěcení ČNB. Další perličkou je nově vznikající fintech Tent, který za svoji doménu zaplatil víc, než kolik proinvestují některé fintechy v prvním roce svého podnikání. A jedna nejmenovaná česká banka představila nové, prý revoluční, bankovnictví. Juchů.

Nová fintechová mapa

Ano, po čtvrtroce jsme znovu refrešli náš přehled českých fintechů. A refreš to byl opravdu osvěžující. Dílčí změny budeme publikovat postupně, a to již teď víme, že i další čtvrtletní přehled bude opět výživný, aneb pořád se něco děje.

O finteších, které (ne)vydělávají – ještě před vydáním fintechové mapy jsme vydali komentář k tomu, že ne vždycky jde u fintechů v první řadě o zisk. Ale na druhou stranu tu nemáme vůbec málo fintechů, které se pouze vezou na nějaké bublině a jenom utrácejí peníze investorů. Jestli to je dobře nebo špatně, si už každý musí vyhodnotit sám.

Přehled novinek na přehledu 🙂

Ke stažení: mapa ve vysokém rozlišení

Novinky z našich luhů a hájů

Flatform chce pomoci trhu s nájemním bydlením – možná je to fintech a možná insurtech, každopádně nováček Flatform přináší unikátní službu, která může být užitečná všem nájemníkům i pronajímatelům.

ČBA spustila užitečný statistický web – skoro všechna bankovní data nyní najdete na jednom místě, třeba se vám budou hodit, stačí se jen podívat na cbamonitor.cz

SatoshiLabs zavádí coinjoin – tato unikátní funkcionalita pomáhá zakrýt převody v bitcoinech a zůstatky na účtech. Svět se mění a transparentnost na blockchainech jakbysmet.

PatronGO s novou investicí vstupuje na polský trh – ano, je pravda, že po přečtení názvu této tiskové zprávy už víte takřka všechno, co obsahuje 🙂

Photo by Claudio Schwarz on Unsplash

Novinky z celého světa

Znáte už Shell SmartPay – možná méně známý typ plateb se postupně rozpíná po Evropě. Aktuálně už má přes 27 000 platebních míst.

První obchody v Decentralandu – společnost Worldline spustila v Decentralandu několik virtuálních obchodních míst pro „opravdové“ společnosti.

Bybit představil investiční AI – Bybit je asi třetí nejnavštěvovanější kryptoburza, která zpřístupnila investičního rádce Tools Discovery na bázi AI. Tento nástroj si nastudoval historický vývoj kryptoměn a pomáhá investorům s jejich strategií. Jak hodně je úspěšný, to zatím nevíme 😮

VISA slaví víc než 100 milionů platebních tokenů – platební tokeny jsou jedinečné identifikátory, které se vydávají k nějaké platební kartě – například pro jednorázový nákup nebo jako uložená náhrada karty u konkrétního e-shopu. Že jste o tokenech ještě neslyšeli? Jukněte na článek.

O evropské identitě/peněžence

Na téma evropské digitální identity a také trochu peněženky jsme připravili hned dva články, protože se jedná o přelomové téma, které může (ale také nemusí) zahýbat trhem:

Jsme u konce našeho shrnutí, sledujte fintech, navštěvujte fintechové eventy a ať vás fintech provází! A pokud ještě nemáte dost, tak tady jsou dva tipy k přečtení:

Robinhood přináší funkcionalitu nákupu krypta – on ramping – možná to nezní tak velkolepě, ale nakupovat si krypto na vlastní, tzv. non-custodial (nebo self-custodial) peněženky je totální pecka!

Money2020 Amsterdam – tentokrát i s účastí českého fintechu a České fintechové asociace.

Další doporučené články

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora