Září 2020 na FinTechCowboys
1. 10. 2020 – Martin Pacholet | Doba čtení: 4 min
Ať už jste znovu na home-office nebo čistě náhodou řádně zarouškovaní a dezinfikovaní chodíte ještě do práce, pojďte si s námi připomenout, jaký byl uplynulý měsíc ve světě fintechu – a to jak ve světě, tak u nás. Jako vždy vám dáme i pár tipů na zajímavé čtení i z jiných zpravodajských kanálů.
Střípky z českého fintechu
IVESTOWN.cz – nám poskytl exklusivní dvojrozhovor a samozřejmě jsme si povídali i o Seed starteru a České spořitelně. A ještě taková malá perlička: když jsme rozhovor vedli, povídal si s námi Alan Vyšín, a když jsme rozhovor vydávali, už to byl Alan Pock.
MallPay – nově získal od ČNB licenci poskytovatele platebních služeb malého rozsahu. Tady se nám zase povedlo publikovat článek zřejmě s nejdelším názvem v historii FinTechCowboys. Autoři tiskových zpráv bývají někdy dost kreativní.
Moneta – digitalizuje celé odvětví financování bydlení a před konkurencí získává docela slušný náskok. Zřejmě šlo na dlouho o poslední tiskovou konferenci, které jsme se zúčastnili. Dnes už by se asi ani nemohlo potkat tolik lidí z Monety na jednom místě, natož novinářů.
Novinky a divnověci ve světě
BBVA ve Španělsku – banka vytvořila pomocí obří investice genderově neutrálního robota, asistenta. Tento robot se jmenuje Blue a tak si v redakci stejně myslíme, že je to chlap.
VISA – se snaží vyřešit jednu z nejcitlivějších situací v karetním světě a to jsou odstávky. Protože klienta něco takového nezajímá a chce platit všude a kdykoliv.
Amazon Alexa – nově umožňuje placení hlasem na vybraných čerpacích stanicích v USA. Dá se očekávat, že tato schopnost se začne tlačit do všech koutů našich životů.
Ruská Sberbank – umožní nákup letenek pomocí blockchainu. V době, kdy se létá výrazně méně, je to možná ideální čas na vyzkoušení takového projektu.
HSBC v Hongkongu – přišel s řešením, které zlevní doplňování peněz do bankomatů a ještě zabrání situacím, kdy bankomat nebankomatuje… tedy kdy mu došly bankovky.
Just Take Away ve Francii – spustila možnost placení za donášku jídla v Bitcoinech.
Peasy Pay z Maďarska – jde se svým platebním řešením do Evropy. A pokud náhodou nevíte, jak se u nich platí – tak je to pomocí biometrie. Stačí mít s sebou obličej a jednu ruku. Ideální řešení, pro ty, co stále něco zapomínají.
10 000 celosvětově – to je počet bitcoinových automatů a jejich počet neustále roste. Tedy, až na pár výjimek v některých zemích, kde to zřejmě trochu přepískli.
Covid versus inovace – to bylo téma jednoho průzkumu v UK. A minimálně podle dotazníku se můžeme těšit na řadu inovací, digitalizaci a automatizaci.
Robinhood – prožívá turbulentní období. Pokusili jsme se shrnout některé nejnovější informace, zajímavosti a novinky.
SWIFT – v reakci na alternativní a konkurenční platební systémy oznámil plány na velké změny. Asi jim ani nic jiného nezbývá, protože svět plateb se zrychluje a mění každým dnem.
A ještě tradičně pár challenger článků
Credit Suisse – chce vytvořit vlastní challenger banku, ale aby ukázali, že jsou stále korporát, tak jí říkají hybridní banka.
Starling, Tandem a Revolut – oznámili řadu novinek, na některé se můžete podívat v našem článku. No a na twitteru nám náš příznivec připomněl ještě jednu novinku, tak ji zmíníme alespoň zde: i do challenger bank dorazila doba záporného úročení.
A na závěr pár tipů z jiných webů
Bitcoin na Slovensku – magazín coinspeaker si všímá, jak by mohl Bitcoin fungovat u našich sousedů.
Fintech awards – finovate rozdal spoustu ocenění a my gratulujeme vítězům i poraženým. Ani jsme nevěděli, že se ve fintechu dá vymyslet tolik kategorií.
Klarna – na webu fintechfutures si přečtěte o aktuální hodnotě fintechu Klarna, jehož čísla jsou záviděníhodná. Nicméně růst v době kovidu něco stojí a tak společnost generuje kromě jiného nezáviděníhodné ztráty.
Asociace softwarových agentur – zaznamenali jsme také vznik nové asociace a doufáme, že se jim bude dařit, protože jejich vizi opravdu fandíme.
A protože náš chlebodárce společnost Trigama, vydává vlastní blog, který je plný příběhů ze života, tak se ještě můžeme ochytřit v těchto třech příspěvcích:
Jak nedělat UX aneb lessons learned za několik milionů – název blogu asi hovoří sám za sebe 🙂
Lesk a bída používání SCRUMu ve firmách – opět asi není k názvu, co dodat.
Kde se berou schopní manageři? – to je téměř nerudovská otázka, tak třeba získáte po přečtení další náhled na toto téma.
A co říct na závěr? Na říjen chystáme jedno překvapení. Věříme, že vám všem udělá radost a čtěte nás, sdílejte nás a mějte pozitivní mysl, protože to je prý půl zdraví!
Foto: od Standsome Worklifestyle na Unsplash