Reklama

Září 2020 na FinTechCowboys

1. 10. 2020 – | Doba čtení: 4 min

home office

Ať už jste znovu na home-office nebo čistě náhodou řádně zarouškovaní a dezinfikovaní chodíte ještě do práce, pojďte si s námi připomenout, jaký byl uplynulý měsíc ve světě fintechu – a to jak ve světě, tak u nás. Jako vždy vám dáme i pár tipů na zajímavé čtení i z jiných zpravodajských kanálů.

Střípky z českého fintechu

IVESTOWN.cz – nám poskytl exklusivní dvojrozhovor a samozřejmě jsme si povídali i o Seed starteru a České spořitelně. A ještě taková malá perlička: když jsme rozhovor vedli, povídal si s námi Alan Vyšín, a když jsme rozhovor vydávali, už to byl Alan Pock.

MallPay – nově získal od ČNB licenci poskytovatele platebních služeb malého rozsahu. Tady se nám zase povedlo publikovat článek zřejmě s nejdelším názvem v historii FinTechCowboys. Autoři tiskových zpráv bývají někdy dost kreativní.

Moneta – digitalizuje celé odvětví financování bydlení a před konkurencí získává docela slušný náskok. Zřejmě šlo na dlouho o poslední tiskovou konferenci, které jsme se zúčastnili. Dnes už by se asi ani nemohlo potkat tolik lidí z Monety na jednom místě, natož novinářů.

Robinhood
Robinhood trading platform

Novinky a divnověci ve světě

BBVA ve Španělsku – banka vytvořila pomocí obří investice genderově neutrálního robota, asistenta. Tento robot se jmenuje Blue a tak si v redakci stejně myslíme, že je to chlap.

VISA – se snaží vyřešit jednu z nejcitlivějších situací v karetním světě a to jsou odstávky. Protože klienta něco takového nezajímá a chce platit všude a kdykoliv.

Amazon Alexa – nově umožňuje placení hlasem na vybraných čerpacích stanicích v USA. Dá se očekávat, že tato schopnost se začne tlačit do všech koutů našich životů.

Ruská Sberbank – umožní nákup letenek pomocí blockchainu. V době, kdy se létá výrazně méně, je to možná ideální čas na vyzkoušení takového projektu.

HSBC v Hongkongu – přišel s řešením, které zlevní doplňování peněz do bankomatů a ještě zabrání situacím, kdy bankomat nebankomatuje… tedy kdy mu došly bankovky.

Just Take Away ve Francii – spustila možnost placení za donášku jídla v Bitcoinech.

Peasy Pay z Maďarska – jde se svým platebním řešením do Evropy. A pokud náhodou nevíte, jak se u nich platí – tak je to pomocí biometrie. Stačí mít s sebou obličej a jednu ruku. Ideální řešení, pro ty, co stále něco zapomínají.

10 000 celosvětově – to je počet bitcoinových automatů a jejich počet neustále roste. Tedy, až na pár výjimek v některých zemích, kde to zřejmě trochu přepískli.

Covid versus inovace – to bylo téma jednoho průzkumu v UK. A minimálně podle dotazníku se můžeme těšit na řadu inovací, digitalizaci a automatizaci.

Robinhood – prožívá turbulentní období. Pokusili jsme se shrnout některé nejnovější informace, zajímavosti a novinky.

SWIFT – v reakci na alternativní a konkurenční platební systémy oznámil plány na velké změny. Asi jim ani nic jiného nezbývá, protože svět plateb se zrychluje a mění každým dnem.

A ještě tradičně pár challenger článků

Credit Suisse – chce vytvořit vlastní challenger banku, ale aby ukázali, že jsou stále korporát, tak jí říkají hybridní banka.

Starling, Tandem a Revolut – oznámili řadu novinek, na některé se můžete podívat v našem článku. No a na twitteru nám náš příznivec připomněl ještě jednu novinku, tak ji zmíníme alespoň zde: i do challenger bank dorazila doba záporného úročení.

bitcoin atm

A na závěr pár tipů z jiných webů

Bitcoin na Slovensku – magazín coinspeaker si všímá, jak by mohl Bitcoin fungovat u našich sousedů.

Fintech awards – finovate rozdal spoustu ocenění a my gratulujeme vítězům i poraženým. Ani jsme nevěděli, že se ve fintechu dá vymyslet tolik kategorií.

Klarna – na webu fintechfutures si přečtěte o aktuální hodnotě fintechu Klarna, jehož čísla jsou záviděníhodná. Nicméně růst v době kovidu něco stojí a tak společnost generuje kromě jiného nezáviděníhodné ztráty.

Asociace softwarových agentur – zaznamenali jsme také vznik nové asociace a doufáme, že se jim bude dařit, protože jejich vizi opravdu fandíme.

A protože náš chlebodárce společnost Trigama, vydává vlastní blog, který je plný příběhů ze života, tak se ještě můžeme ochytřit v těchto třech příspěvcích:

Jak nedělat UX aneb lessons learned za několik milionů – název blogu asi hovoří sám za sebe 🙂

Lesk a bída používání SCRUMu ve firmách – opět asi není k názvu, co dodat.

Kde se berou schopní manageři? – to je téměř nerudovská otázka, tak třeba získáte po přečtení další náhled na toto téma.

A co říct na závěr? Na říjen chystáme jedno překvapení. Věříme, že vám všem udělá radost a čtěte nás, sdílejte nás a mějte pozitivní mysl, protože to je prý půl zdraví!

Foto: od Standsome Worklifestyle na Unsplash

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora