Reklama

Duben 2020 na FinTechCowboys

3. 5. 2020 – | Doba čtení: 4 min

koronavirus

Jeden virus vládne všem, jeden jim všem káže… tak by se dal charakterizovat uplynulý měsíc z pohledu médií. Pokud jste v sebelepším článku nenapsali alespoň něco málo o COVID-19, tak to nikoho nezajímalo. Ale přesto se našlo několik zajímavých a inspirativních témat, která by vám neměla uniknout. Fintech a celý digitální svět totiž řeší unikátní příležitosti. Pojďme si shrnout o čem jsme psali a tweetovali na FinTechCowboys.

Rozhovory s českými fintechy

První a poslední den v dubnu jsme publikovali dva opravdu inspirativní pohledy na české fintechové společnosti, které řeší oblast investic, ale tím jejich podobnost končí.

Fondee a Jan Hlavsa – Fondee je platforma určená pro tradiční investování do akcií a fondů. Vychází z předpokladu, že takové investování nesmí být zahalené mrakem záhad a poplatků. Naopak investování ve Fondee pojetí splňuje nejpřísnější uživatelská kritéria z pohledu jednoduchosti a transparentnosti.

Roger a Adam Šoukal – fintech, který zkracuje splatnosti, funguje primárně díky vysoké míře digitalizace v oblasti faktoringu a nejenom díky koronaviru zažívá vynikající růstové období.

Pelmel tématických článků

Přenáší se koronavirus přes bankovky? – zatím to prý prokázané nebylo, ale jakmile jednou lidé něčemu uvěří, pak je hotovosti konec. Klesá počet výběrů v bankomatech, roste množství plateb kartou. Taková je prostě (koronavirová) doba.

Uhlíková stopa technologií – většina lidí netuší, že kryptoměny založené na blockchainu jsou jedním z velkoodběratelů elektrické energie. V Číně se například staví celé vodní elektrárny, které pohání miningové továrny.

Lemonade jako budoucnost pojištění? – klasické pojišťovny se budou muset rychle změnit, jinak je převálcují disruptivní a 100% online fungující společnosti ze zahraničí. Lemonade může být takovou první vlaštovkou. V příštích měsících se tomuto tématu chceme mnohem více věnovat.

bitcoin

Svět digitálních měn

Jak to bude s Librou od Facebooku – Libra má potenciál změnit svět plateb, někdo ji přirovnává k vizionářským počinům Elona Muska, ale tento potenciál naráží na různé druhy překážek…

BABB bankovnictví a kryptopeněženka – BABB se přes Apple Store a Google Play Store dostal do většiny zemí světa a uživatelé budou moci kupovat snadno kryptoměny. V rámci Evropy pak BABB přichystal alternativní převody EUR a GBP mimo standardní bankovní sítě.

Revolut zpřístupnil obchodování s kryptoměnami – konečně nemusíte být účastníkem placeného plánu v Revolutu, abyste mohli kupovat kryptoměny. V rámci pilota dokonce za stejné ceny, později pak za mírně dražší poplatky.

Něco málo ze světa tiskových zpráv

Digitální podpisy v DoDo – společnost, která jako jiní doručovatelé nyní nabírá nové a nové zaměstnance, pro jejich nábor spustila digitalizaci. Malý krok pro jednoho kurýra, velký krok pro lidstvo.

Roger získal licenci PSD2 – Roger získal po více než dvou letech PSD2 licenci a zahajuje vývoj několika vychytávek, které ještě víc posunou jejich produkty.

google karta

FinTechCowboys týden karetních článků

V určitou chvíli se ve světě urodilo také něco trochu jiného než nově nakažení pacienti a tak jsme vydali sérii pěti článků o novinkách ve světě karet.

Debetní karta od Google – společnost Google (nebo v některých případech Alphabet) se snaží proniknout do všech aspektů našeho života a svět platebních karet není výjimkou.

Rezervní karta od Starling – challenger banka svým klientům nabídla vydání karty, která je primárně určená pro půjčení někomu, kdo vám pomůže s nákupem. OK, tenhle článek je tak trochu o koronaviru.

Curve má kartu bez natištěného čísla – čísla vytištěná na kartě se dají snadno zneužít a tak je prostě v Curve nenatisknuli. Dají se najít pouze v digitální aplikaci. Těšíme se, jestli se třeba brzy někdo k tomuto nápadu nepřidá.

Bitcoiny místo věrnostních bodů – společnost Fold se rozhodla, že uživatelům svých karet nebude dávat věrnostní body či nějaké kredity, ale prostě a jednoduše jim začne spořit BTC. Jedná se o další nápad, kterému opravdu fandíme.

Společnosti Flux a Pleo digitalizují účtenky – pro firemní použití se vám u vybraných obchodníků začnou účtenky automaticky nahrávat do aplikace/účetnictví a nebude potřeba účtenky skladovat a řešit s paní účetní 🙂

Novinky z první a druhé ruky

Placení faktur emailem – zní to divně, protože to ještě neděláme, ale ve Švédsku jsou „kluci šikovný“. Jestli se nápad skutečně rozjede, určitě se dostane i k nám. A jestli ne, tak přijdou jiné a ještě lepší vychytávky.

Co je behaviorální biometrie? – jestli jste o tomto slovním spojení ještě neslyšeli, zkuste si rozšířit obzory, protože, co je dnes tak trochu sci-fi, může být za pár let normálka.

Knižní fintechové tipy – nejen FinTechCowboys přináší kvalitní obsah, takže se místo návštěvy divadla můžete trochu ochytřit u některé z doporučených knih.

O home-office, e-learningu a e-commerce – blogový článek z webu Trigamy vám prozradí, že v rámci digitalizace není čas ztrácet čas.

A to je přátelé shrnutí dubnových článků, ale teď už můžeme směle pokračovat k lepším, méně pandemickým zítřkům!

Sledujte nás, sdílejte, přeposílejte a fintechujte.

Úvodní foto od Tonik on Unsplash

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora