Reklama

Srpen 2023 na FinTechCowboys

1. 9. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: midjourney

Druhá polovina prázdnin je za námi, a proto přinášíme pravidelný přehled našich příspěvků, několik tipů na další čtení a také malou ochutnávku toho, co chystáme na září. Pokud nás však sledujete na Xku nebo linked-inu, tak můžete rovnou skočit na konec článku.

Témata měsíce

Fintech versus AI – kde AI přinese fintechům skutečnou přidanou hodnotu a kde bude spíš záškodníkem? V našem článku jsme se podívali na zoubek hlavně reálnějším využitím umělé inteligence.

Fintech versus reality – možnosti fintechu v oblasti realit jsou enormní – půjčky, hypotéky, digitalizace, investice, pojišťování – ještě tedy zbývá najít pár fintechů, které s tím něco provedou. Podívali jsme se na tři, které o to usilují – Investbay, Flatform a Investown.

Decentralizovaná energetika a decentralizované finance – předposlední článek z naší volné série o moderních tématech opět přinesl Dalibor Černý.

Proč je Litva rájem fintechů – Litva je malá rozlohou i počtem obyvatel, ale přesto má dvakrát tolik fintechových společností než České republika. Co s tím, a jak tento nepoměr obrátit? To je otázka za všechny prachy. A zvláštní je, že odpověď není vůbec složitá.

Z domova

Tuito expanduje na českém trhu – Tuito nabízí tzv. embedded insurance, pojistky, které se dají pořídit společně s nákupem výrobků a služeb v ecommerce.

Invity od SatoshiLabs usnadní vstup do světa kryptoměn – jak má vstoupit do světa kryptoměn nováček? Možností v ČR poslední dobou spíše ubýva

Zlatá koruna má své vítěze – v soutěži Zlatá koruna vítězí převážně banky, ale třeba jednou bude pro fintechy o něco víc kategorií, protože, všichni víme, kdo přináší inovace a kvalitní uživatelský zážitek :-).

Fintech Booster – společnost Applifting přináší fintechový inkubátor, který může pomoci nastartovat nové projekty. Partnerem je SeedStarter České spořitelny.

Liberec a ČSOB chce pomoci startupům z regionu – ale možná, že vlastně ani nemusíte být přímo od Ještědu :-).

Ze světa

Allbricks přináší „nehypotéku“ pro zájemce o bydlení – zájemce o bydlení si kopupí část nemovitosti a na zbytek se složí malí investoři. Jak velká to je konkurence pro bankovní hypotéky nevíme, ale nápad je to skvělý.

Binance končí crypto-to-fiat partnerství s Mastercard – společnost Binance prochází možná nejtěžším rokem ve své historii a tak aktuálně „neúspěšně“ končí i jeden ze společných projektů s Mastercard.

Přední britské fintechy si stěžují na bankovní poplatky – je to vážně nebo vtip? Určitě nejde o apríla a je vidět, že stejné otázky trápí fintechy nejenom v Anglii.

Klarna přináší vylepšení na ochranu spotřebitele – Klarna začala spolupracovat s Money Adviser Network, což je síť poradců v oblasti řízení dluhů. Ale pozor, Klarna není žádný samaritán, a spíš se jedná o reakci na zpřísňená nařízení na britském trhu.

Minisérie o řízení stavu a hodnocení startupů

Díl 1: řízení podle počtu registrací.

Díl 2: řízení podle NPS

Díl 2 a půl: NPS podle Skip Pay

Díl 3: podivná zkratka MRR

Díl 4: churn rate – nejnovější díl naší minisérie přináší pár postřehů k tomu, jak měřit odchod zákazníků, a vysvětluje, proč je tento indikátor důležitý.

Další info a výhled na září

V minulém měsíci jsme se dozvěděli další informace z Twista – ohledně jeho prodeje i ohledně toho, kolik firma prodělává. Čísla to jsou gigantická a tak se zdá, že mezi fintechy nastupuje nová generace, kterou představuje třeba FTMO, které naopak začíná astronomicky vydělávat.

Právě s FTMO chystáme velmi zajímavý rozhovor, podobně jako s FiTech Hubem a v září vypublikujeme aktualizovaný přehled českých fintechů. Máte se na, co těšit, tak hurá zpátky do školních lavic. Nebo do práce? 🙂

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Startup CarbonPool pojišťuje „uhlíkové kredity“

Pojišťovací startup CarbonPool založený třemi bývalými manažery Allianz, jehož cílem je zaručit společnostem nakupujícím uhlíkové kredity, že dostanou zaplacená povolení,...
9. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora