Reklama

Srpen 2023 na FinTechCowboys

1. 9. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: midjourney

Druhá polovina prázdnin je za námi, a proto přinášíme pravidelný přehled našich příspěvků, několik tipů na další čtení a také malou ochutnávku toho, co chystáme na září. Pokud nás však sledujete na Xku nebo linked-inu, tak můžete rovnou skočit na konec článku.

Témata měsíce

Fintech versus AI – kde AI přinese fintechům skutečnou přidanou hodnotu a kde bude spíš záškodníkem? V našem článku jsme se podívali na zoubek hlavně reálnějším využitím umělé inteligence.

Fintech versus reality – možnosti fintechu v oblasti realit jsou enormní – půjčky, hypotéky, digitalizace, investice, pojišťování – ještě tedy zbývá najít pár fintechů, které s tím něco provedou. Podívali jsme se na tři, které o to usilují – Investbay, Flatform a Investown.

Decentralizovaná energetika a decentralizované finance – předposlední článek z naší volné série o moderních tématech opět přinesl Dalibor Černý.

Proč je Litva rájem fintechů – Litva je malá rozlohou i počtem obyvatel, ale přesto má dvakrát tolik fintechových společností než České republika. Co s tím, a jak tento nepoměr obrátit? To je otázka za všechny prachy. A zvláštní je, že odpověď není vůbec složitá.

Z domova

Tuito expanduje na českém trhu – Tuito nabízí tzv. embedded insurance, pojistky, které se dají pořídit společně s nákupem výrobků a služeb v ecommerce.

Invity od SatoshiLabs usnadní vstup do světa kryptoměn – jak má vstoupit do světa kryptoměn nováček? Možností v ČR poslední dobou spíše ubýva

Zlatá koruna má své vítěze – v soutěži Zlatá koruna vítězí převážně banky, ale třeba jednou bude pro fintechy o něco víc kategorií, protože, všichni víme, kdo přináší inovace a kvalitní uživatelský zážitek :-).

Fintech Booster – společnost Applifting přináší fintechový inkubátor, který může pomoci nastartovat nové projekty. Partnerem je SeedStarter České spořitelny.

Liberec a ČSOB chce pomoci startupům z regionu – ale možná, že vlastně ani nemusíte být přímo od Ještědu :-).

Ze světa

Allbricks přináší „nehypotéku“ pro zájemce o bydlení – zájemce o bydlení si kopupí část nemovitosti a na zbytek se složí malí investoři. Jak velká to je konkurence pro bankovní hypotéky nevíme, ale nápad je to skvělý.

Binance končí crypto-to-fiat partnerství s Mastercard – společnost Binance prochází možná nejtěžším rokem ve své historii a tak aktuálně „neúspěšně“ končí i jeden ze společných projektů s Mastercard.

Přední britské fintechy si stěžují na bankovní poplatky – je to vážně nebo vtip? Určitě nejde o apríla a je vidět, že stejné otázky trápí fintechy nejenom v Anglii.

Klarna přináší vylepšení na ochranu spotřebitele – Klarna začala spolupracovat s Money Adviser Network, což je síť poradců v oblasti řízení dluhů. Ale pozor, Klarna není žádný samaritán, a spíš se jedná o reakci na zpřísňená nařízení na britském trhu.

Minisérie o řízení stavu a hodnocení startupů

Díl 1: řízení podle počtu registrací.

Díl 2: řízení podle NPS

Díl 2 a půl: NPS podle Skip Pay

Díl 3: podivná zkratka MRR

Díl 4: churn rate – nejnovější díl naší minisérie přináší pár postřehů k tomu, jak měřit odchod zákazníků, a vysvětluje, proč je tento indikátor důležitý.

Další info a výhled na září

V minulém měsíci jsme se dozvěděli další informace z Twista – ohledně jeho prodeje i ohledně toho, kolik firma prodělává. Čísla to jsou gigantická a tak se zdá, že mezi fintechy nastupuje nová generace, kterou představuje třeba FTMO, které naopak začíná astronomicky vydělávat.

Právě s FTMO chystáme velmi zajímavý rozhovor, podobně jako s FiTech Hubem a v září vypublikujeme aktualizovaný přehled českých fintechů. Máte se na, co těšit, tak hurá zpátky do školních lavic. Nebo do práce? 🙂

Další doporučené články

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora