Reklama

Duben 2022 na FinTechCowboys

2. 5. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: jason leung na Unsplash

Aprílový měsíc máme za sebou a jako vždy přinesl spoustu fintechových novinek. V České republice se v první řadě rozjíždí činnosti České fintechové asociace, která pořádá pravidelná fintechová setkání. Aby toho nebylo málo, tak byl zároveň oznámen vznik Fintech Hubu. Pojďte si připomenout, o čem jsme psali. A na konci našeho přehledu jsme si pro vás nachystali jednu hádanku 🙂

Přes 100 českých fintechů

Vydali jsme aktualizovanou českou fintechovou mapu a počet účastníků „fintechového zájezdu“ se nám přehoupl přes 100. Tím naše práce ale nekončí, již nyní sbíráme informace o dalších projektech a firmách, které snad do přehledu zařadíme v blízké budoucnosti.

fintech mapa česká republika 2022 Q2
Zdroj: FinTechCowboys.cz

Z domova

Storyous je projekt, který podobně jako jeho zahraniční vlastník SaltPay, není až tolik v médiích vidět, a tak jsme rádi uvítali možnost vyzpovídat jejich produktového šéfa. A kdo dočte až do konce rozhovoru, dozví se, že Storyous inovuje, seč mu síly stačí 🙂

Laboratoř Nadace Vodafone vybrala několik projektů určených pro svůj mentoringový program. Jeden z nich je nám velmi blízký, a proto jsme mu věnovali samostatnou novinku: Nekrachni se zabývá vzděláváním, které u nás v oblasti financí není na takové úrovni, jak by bylo potřeba.

Fingood – podívali jsme se, co zajímavého se v poslední době událo u Fingoodu, protože to je další česká platforma, která roste startupovým tempem.

Ze světa blockchainu

Novinky z krypto světa – v naší krátké aktualitě se dozvíte, co zajímavého se nedávno událo ve světě kryptoměn a NFT.

P2E – ano, do skupiny třípísmenných zkratek nám přibyl další pojem. Play-to-earn je označení her, které umožní hráčům vydělávat peníze. Tyto hry využívají principy NFT a samozřejmě vychází z těch nejlepších myšlenek blockchainu. Jestli to je gambling nebo ne, už necháváme čistě na vás. Varování: určitě jsou i jistější způsoby, jak vydělat peníze 🙂

NFT pro hraní P2E her nemusíte vlastnit, protože dnes už existují i mechanismy, jak si NFT pronajmout. Možná to zní komplikovaněji, než to ve skutečnosti je 🙂

eToro vstupuje do oblasti NFT – eToro je investiční prostředí, které se snaží udávat trendy, a tak v něm nesmí chybět také NFT marketplace, i když konkurenci má velikou.

insurtech
GrECo International, shutterstock

Z insurtechu

Tři klíčová pojištění pro startupy – založit startup je jedna věc, ale umět pracovat s pojistnými riziky v době digitalizace je věc úplně jiná. Karel Popek z makléřské společnosti GrECo International s.r.o nám popsal tři moderní pojištění, která jsou v podstatě nutností a ne už jenom nějakým výmyslem pro pár nadšenců.

V navazujícím článku o pojištění jsme se pak ještě podívali na další pojištění, která se ve firmách vyskytují, a jak by vlastně v této oblasti měl začínající (a někdy i zavedený) startup fungovat.

Ze zahraničí

ESG reporting– téma udržitelnosti se postupně dostává i k nám. Je velmi pravděpodobné, že brzy budou muset i české firmy dělat podobný komplexní ESG reporting, jako to nyní u korporací vynucuje legislativa ve Velké Británii.

Přilétá Birdwingo – slovenský projekt Tatrym, o kterém jsme loni vydali rozhovor, se kompletně přebrandoval a my se těšíme (a doufáme), že se brzy přehoupne do nějaké reálné fáze, třeba veřejného beta testování.

Další články

Sledujeme, kam směřuje web3.0, a v této souvislosti jsme narazili na článek, který srovnává starý a nový svět z pohledu posílání peněz.

A protože o trendech chceme informovat objektivně, tak přinášíme i jeden úplně opačný úhel pohledu. Zkuste si tipnout, kdo prohlásil tuto větu:

„Kdybyste mi nabídli za 25 dolarů všechny bitcoiny světa, nekoupil bych je. Co bych s nimi dělal? Jen bych je mohl prodat zpátky. Nedá se s nimi nic dělat. Byty vydělávají nájem, farmy produkují maso.“

Na webu cointelegraph se dozvíte, kdo je autorem tohoto výroku. Asi to jméno budete znát 🙂

A nyní vzhůru do května…

Další doporučené články

Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora