Reklama

Duben 2022 na FinTechCowboys

2. 5. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: jason leung na Unsplash

Aprílový měsíc máme za sebou a jako vždy přinesl spoustu fintechových novinek. V České republice se v první řadě rozjíždí činnosti České fintechové asociace, která pořádá pravidelná fintechová setkání. Aby toho nebylo málo, tak byl zároveň oznámen vznik Fintech Hubu. Pojďte si připomenout, o čem jsme psali. A na konci našeho přehledu jsme si pro vás nachystali jednu hádanku 🙂

Přes 100 českých fintechů

Vydali jsme aktualizovanou českou fintechovou mapu a počet účastníků „fintechového zájezdu“ se nám přehoupl přes 100. Tím naše práce ale nekončí, již nyní sbíráme informace o dalších projektech a firmách, které snad do přehledu zařadíme v blízké budoucnosti.

fintech mapa česká republika 2022 Q2
Zdroj: FinTechCowboys.cz

Z domova

Storyous je projekt, který podobně jako jeho zahraniční vlastník SaltPay, není až tolik v médiích vidět, a tak jsme rádi uvítali možnost vyzpovídat jejich produktového šéfa. A kdo dočte až do konce rozhovoru, dozví se, že Storyous inovuje, seč mu síly stačí 🙂

Laboratoř Nadace Vodafone vybrala několik projektů určených pro svůj mentoringový program. Jeden z nich je nám velmi blízký, a proto jsme mu věnovali samostatnou novinku: Nekrachni se zabývá vzděláváním, které u nás v oblasti financí není na takové úrovni, jak by bylo potřeba.

Fingood – podívali jsme se, co zajímavého se v poslední době událo u Fingoodu, protože to je další česká platforma, která roste startupovým tempem.

Ze světa blockchainu

Novinky z krypto světa – v naší krátké aktualitě se dozvíte, co zajímavého se nedávno událo ve světě kryptoměn a NFT.

P2E – ano, do skupiny třípísmenných zkratek nám přibyl další pojem. Play-to-earn je označení her, které umožní hráčům vydělávat peníze. Tyto hry využívají principy NFT a samozřejmě vychází z těch nejlepších myšlenek blockchainu. Jestli to je gambling nebo ne, už necháváme čistě na vás. Varování: určitě jsou i jistější způsoby, jak vydělat peníze 🙂

NFT pro hraní P2E her nemusíte vlastnit, protože dnes už existují i mechanismy, jak si NFT pronajmout. Možná to zní komplikovaněji, než to ve skutečnosti je 🙂

eToro vstupuje do oblasti NFT – eToro je investiční prostředí, které se snaží udávat trendy, a tak v něm nesmí chybět také NFT marketplace, i když konkurenci má velikou.

insurtech
GrECo International, shutterstock

Z insurtechu

Tři klíčová pojištění pro startupy – založit startup je jedna věc, ale umět pracovat s pojistnými riziky v době digitalizace je věc úplně jiná. Karel Popek z makléřské společnosti GrECo International s.r.o nám popsal tři moderní pojištění, která jsou v podstatě nutností a ne už jenom nějakým výmyslem pro pár nadšenců.

V navazujícím článku o pojištění jsme se pak ještě podívali na další pojištění, která se ve firmách vyskytují, a jak by vlastně v této oblasti měl začínající (a někdy i zavedený) startup fungovat.

Ze zahraničí

ESG reporting– téma udržitelnosti se postupně dostává i k nám. Je velmi pravděpodobné, že brzy budou muset i české firmy dělat podobný komplexní ESG reporting, jako to nyní u korporací vynucuje legislativa ve Velké Británii.

Přilétá Birdwingo – slovenský projekt Tatrym, o kterém jsme loni vydali rozhovor, se kompletně přebrandoval a my se těšíme (a doufáme), že se brzy přehoupne do nějaké reálné fáze, třeba veřejného beta testování.

Další články

Sledujeme, kam směřuje web3.0, a v této souvislosti jsme narazili na článek, který srovnává starý a nový svět z pohledu posílání peněz.

A protože o trendech chceme informovat objektivně, tak přinášíme i jeden úplně opačný úhel pohledu. Zkuste si tipnout, kdo prohlásil tuto větu:

„Kdybyste mi nabídli za 25 dolarů všechny bitcoiny světa, nekoupil bych je. Co bych s nimi dělal? Jen bych je mohl prodat zpátky. Nedá se s nimi nic dělat. Byty vydělávají nájem, farmy produkují maso.“

Na webu cointelegraph se dozvíte, kdo je autorem tohoto výroku. Asi to jméno budete znát 🙂

A nyní vzhůru do května…

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora