Reklama

Březen 2020 na FinTechCowboys

2. 4. 2020 – | Doba čtení: 4 min

brezen 2020

Kdo ve vaší firmě nejvíce pomohl digitalizaci? a) CEO, b) CTO, c) koronavirus? Zdánlivě nečekaný dopad na skokový příklon k digitálním řešením v našich životech má vývoj situace kolem COVID-19. Trhy padají, fintechy doufejme letí vzhůru. Ano, velká část březnových článků se věnovala tomuto tématu – pro část firem jde o unikátní příležitost, pro jiné jde naopak o otázku přežití. Banky, startupy, fintechy, klienti… všichni jsme teď home-office a plně online. Pojďme si shrnout o čem jsme psali na FinTechCowboys.

Ještě než se podíváme na jednotlivé články, rádi bychom vás pozvali ke sledování našeho magazínu také na linkedinu, kde nás najdete jako fintechcowboys.cz. Pak pro některé z vás bude třeba jednodušší sledovat naše příspěvky 🙂

Zia awards

Fintechcowboys se stali jedním z partnerů hlasování ZIA 2020 a na začátku měsíce ještě proběhla velice úspěšná panelová diskuse českých startupů z oblasti fintechu.

Názor českého fintechu na první vlnu koronaviru – účastníci panelové diskuse, zatím bez roušek, okomentovali vývoj situace, která ovšem v dalších týdnech citelně gradovala.

Jak růst? – spousta tipů, čemu byste se jako startup/fintech měli či neměli věnovat.

zia

Pozitivní zprávy před hlavním náporem koronaviru

Top 5 mobilních bank v Evropě – přemýšlíte, kde se inspirovat? Pak začněte u těch nejlepších. Vybrali jsme pro vás základní informace o pěti nejlépe hodnocených mobilních bankovnictvích v Evropě.

Fintech Unicorni – na světě je 67 fintechových firem, které jsou zařazeny mezi Unicorny. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled těch, které se k nim zařadily v roce 2019 a 2020.

Bondster roste – na české službě Bondster se proinvestovala první miliarda při více než 9 000 registrovaných uživatelů (investorů).

Jasby – dětské kapesné – aplikace na dětské kapesné a obecně zlepšení finanční gramotnosti dětí a mláděže získala od investorů 5 milionů dolarů na další rozvoj.

Crowdfunding pro Trisbee – česká platforma Trisbee se úspěšně zúčastnila crowdfundingu na renomované službě Seedrs.

Články ze světa digitálních měn

Facebook Libra + Tagomi – z projektu Libra se v posledních měsících odhlásila řada velkých hráčů, ale někteří – jako třeba krypto broker Tagomi, do něj naopak vstoupili.

Švédská e-koruna – severská země se docela posunula v projektu digitální měny a měla v plánu zahájit roční testování. Budeme dále sledovat, kam se aktivita posune.

Go-crypto na 1000 lokalitách – platební brána, která umožňuje platit Bitcoinem a několika dalšími kryptoměnami významně rozšiřuje své působení zejména v rámci Evropy.

Brazilská varianta rychlých plateb – centrální banka v Brazílii připravila platformu PIX, která umožní okamžité platby a architekturně se opírá o některé charakteristiky blockchainu.

Blockchain půjčuje dolary za krypto – Blockchain.com spustil službu, kdy můžete za půjčku ručit kryptoměnou. Pokud půjčku splatíte, o kryptoměnu nepřijdete.

koronavirus

Koronavirové zprávy

Online život v době koronaviru – přehled řešení, která vám umožní přežít strach z uzavřených prostor 🙂

Alipay – pro Číňany je každá krize příležitost a Alipay chce vytvořit superplatformu, která zastřeší miliony digitálních služeb.

Kryptoměny v době koronaviru – kryptoměny zažily podobné výprodeje jako akciové trhy, ale na druhou stranu to může být příležitost pro nové investory.

Reakce bank na koronavirus – některé banky omezují pobočky, jiné zavádí speciální hotliny a jiné řeší navyšování limitů bezkontaktních plateb, to jsou tři příklady toho, co všechno dnes banky ve světě řeší.

Startup summit Praha – největší startupová akce u nás posunula termín. Posunovat termíny bude velká řada eventů a až se k nám nové termíny dostanou, pokusíme se trochu zaktualizovat kalendář akcí. V nejbližších dnech se do něj raději nedívejte, protože prostě neplatí 😉

Ze světa bankovnictví

Pobočky na vyhynutí? – podle N26 čeká v nejbližších letech zavření 70% klasických bankovních poboček.

Monzo nabízí firemní účty – k tomu asi není, co dodat a více se dozvíte v článku.

Články z jiných zdrojů

Na závěr březnového přehledu vám nabízíme několik tipů na další čtení z jiných zdrojů.

Umělý člověk už není jen fikce (Trigama) – Samsung uvedl na veřejnosti první výsledky projektu NEON – je to předstupeň pro skutečného umělého člověka?

Použití fintechových řešení a aplikací roste (Forbes) – koronavirus podle některých zjištění způsobil 72% nárůst v používání fintechových řešení.

Monzo – inspirativní povídání o tom, jak se inspirovat v Silicon Valley a tyto myšlenky pak přetavit do úspěšného projektu ve Velké Británii.

Revolut začíná v USA – Revolut si pro svůj příchod do Nového světa nemohl asi vybrat kontroverznější dobu.

Zvýšení bezkontaktních limitů – karetní asociace po celé Evropě pomáhají s navýšením limitů pro bezkontatkní platby. Mastercard i VISA (VISA vydala 1.4.2020 tiskovou zprávu). Z nějakého důvodu se u nás podobná aktivita zatím nechytla, takže budeme muset zbytečně sahat na tlačítka jednotlivých terminálů u obchodníků 🙁

Na dlouhé aprílové večery

Pro ty z vás, kteří ještě neviděli výsledky našeho unikátního fintechového průzkumu pak zopakujeme, kde najdete detaily.

První díl průzkumu – demografie
Druhý díl průzkumu – bankovnictví
Třetí díl průzkumu – placení
Čtvrtý díl průzkumu – fintech
Pátý díl průzkumu – produkty
Šestý díl průzkumu – openbanking, kryptoměny

A to je přátelé shrnutí březnových článků, ale teď už můžeme směle pokračovat k lepším, méně pandemickým zítřkům!

Sledujte nás, sdílejte, přeposílejte a fintechujte.

Úvodní graf od: google.com/finance

Ilustrační foto od: Fusion Medical Animation na Unsplash

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora