Reklama

Duben 2021 na FinTechCowboys

5. 5. 2021 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: coinbase.com

V dubnu nám vesele pokračovalo kryptoměnové šílenství, na jehož vlně se svezla i kryptoměnová směnárna Coinbase, která způsobila nezvykle divoké IPO. A v sázce bylo ohodnocení společnosti na 100 miliard dolarů. To se sice nepovedlo, ale i tak je to pěkně velká společnost. Ale i v České republice bychom našli v uplynulém měsíci řadu novinek, které vám chceme v tomto našem pravidelném přehledu připomenout.

Nová fintechová mapa ČR

Přidali jsme několik firem/projektů a udělali další kosmetické změny v jejich kategorizaci. Výsledkem je více než 80 fintechů a již nyní se nám ozvaly další čtyři, které by tam chtěly přidat. Takže za pár měsíců přehled znovu vytuníme.

fintech scena 2021/04
Česká fintech scéna duben 2021, zdroj: redakce.

Novinky z domova

NaFirmy nám poskytlo exklusivní rozhovor – nová crowdfundingová platforma se u nás poprvé představuje, takže si můžete přečíst rozhovor s Lenkou Libánskou, CEO.

Pillow přichází s novým pojištěním – po pojištění vozidel tento insurtech přichází s úrazem a nemocemi. Ale to vy určitě dávno víte, protože právě na FintechCowboys jsme o této novince věděli jako první přímo od CEO Pillow.

PetExpert jde do Belgie – insurtech zaměřený na pojištění čtyřnohých mazlíčků expanduje se svým pojištěním do zahraničí.

novinky z finGOOD – platforma finGOOD zažila poměrně úspěšný rok 2020 a na letošek si nachystala pro své investory řadu novinek, například investování z mobilu.

Spolupráce Up ČR a Advanto – z předem vyplacené zálohy na mzdu od Advanto se stává jeden z benefitů, které nabízí benefitní programy od Up Česká republika.

Spolupráce Mall a Lemonero – poměrně nový fintech Lemonero nabízí financování eshopům. A kde u nás najdete víc eshopů na jednom místě než na Mallu?

SAB Finance spouští novou fintech platformu ProStream – v názvu této novinky je vše podstatné, až na hlavní lákadlo této služby – provádění globálních převodů bez poplatků.

Záhada Octobank trvá – poněkud tajemná challenger banka Octobank publikovala další informace, které jsme podrobili důkladnému zkoumání a výsledek je stále stejný: nikdo neví, jestli to je opravdu skutečná banka nebo jenom nějaký marketingový test 🙂 Ale i tak mít u nás opravdovou challenger banku by bylo hezké… i když něco se šušká, že třeba v roce 2021…

Průzkum z Bondsteru o investování – stále více lidí investuje do P2P půjček, ale klasické produkty ještě drží svoje pozice.

Česká spořitelna investuje do Signi – obě firmy netřeba na našem webu představovat. Digitální podepisování samozřejmě čeká skvělá budoucnost.

Roger vystavil API na ověřování bonity firem – vystavit API není žádná extra novinka, ale vystavit API, které poskytuje unikátní informace a ještě k tomu zdarma, to už je věc!

Novinky ze světa

Apple opět inovuje – tentokrát nejde o nové telefony, ale o převratnou kreditní kartu určenou pro páry resp. dokonce celé rodiny. Apple s touto funkcionalitou začíná v USA, tak uvidíme, jestli něco podobného přijde i na náš kontinent.

Pockid je nová challenger banka v Německu – a čím je zajímavá? Zcela určitě orientací na mladé uživatele a udržitelným přístupem.

BBVA je asi nejinovativnější „klasická“ banka světa – a proto, když BBVA začíná šlapat do udržitelných projektů, produktů a služeb, měly by ostatní banky a fintechy zpozornět.

VISA začala podporovat USDC – pokud nevíte, co je USDC, tak se jedná o stablecoin, tedy digitální měnu vázanou na skutečný americký dolar.

Vzdělávání hrou – výjimečně jsme vypublikovali fintechovou novinku z  Asie, protože společnsot VISA přišla opravdu s unikátní vzdělávací hrou pro zlepšení finanční maturity.

Co je BlockFi – v krátkém představení se můžete dočíst, jak vypadá spořicí kryptoměnový účet a některé další kryptoměnové služby.

Další zprávy

Náš magazín nedokáže pokrýt všechna témata, o kterých se píše. Dokonce s radostí pozorujeme, že o fintechu se mluví víc a víc. Proto si pojďme připomenout nějaké další zajímavosti z jiných zdrojů:

Stripe vesele expanduje po Evropě (finextra.com) – pro tradiční banky je Stripe jedním z velkých konkurentů, a tak je vhodné sledovat, co všechno chystá.

Kdo stojí za nejlepšími fintechy (forbes.com) – pojďte si připomenout osobnosti, které stojí za fintechy jako jsou třeba Plaid, Klarna a další. Co firma, to příběh. Co příběh, to osobnost a někdy i dvě 🙂

Temná strana CDBC v Číně (europeanbusinessmagazine.com) – Čína je v současnosti hlavní ekonomika, která to myslí s digitální měnou vážně. Ale přestože je digitální měna zřejmě nevyhnutelná, přináší s sebou i jistá ne příliš demokratická rizika.

A to je přátelé konec našeho ohlédnutí za dubnovým fintechem a teď HURÁ do méně pandemických a více slunečných květnových dnů!

Foto: úvodní foto od coinbase.com

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora